JAZZ AD LIBITUM
Već je davno uočeno da među našim liječnicima ima zapažen broj glazbenika te da među njima dominiraju džezisti. Liječnici, kažu, iz nekih društvenih razloga, uz svoju temeljnu, medicinsku edukaciju teže nerijetko i drugim područjima. Kada se zaviri u povijest našega jazza, to možemo zapaziti još u samim počecima, u dvadesetim godinama prošloga stoljeća, kad je naš jazz-pijanist amater dr. Armanini i nakon odlaska u SAD, čak i u kolijevci jazza, još svirao.
Saksofonist dr. Ozren Depolo (1930–2005)
Jedan je od prvih bio trubač i pijanist dr. Petar Brajša, do poznih godina aktivan u Društvenom jazz-orkestru Hrvatskoga glazbenog zavoda, koji je u svojim počecima, baš zbog nekolicine liječnika-glazbenika stekao kolokvijalni naziv „doktorskoga big benda“. Brajša je još potkraj tridesetih godina prošloga stoljeća i u sastavu s Bojanom Hohnjecom nastupao na ljetnim angažmanima u Martinščici, a poslije će godinama biti uspješan anesteziolog. Poznati zagrebački oftalmolog dr. Nikša Fulgosi bio je početkom četrdesetih godina bubnjar najprije u orkestru Božidara Mohačeka, a potom i u Plesnom orkestru hrvatskoga krugovala. Liječnik i znanstveni radnik dr. Milutin Vandekar karijeru je jazz-pijanista započeo još početkom četrdesetih godina u big bendu Zlatka Černjula, potom je svirao i u big bendu Romanija, dok će poslije postati autor brojnih popularnih melodija. Dr. Nenad Grčević osnivač Instituta za patologiju glave, potkraj je tridesetih godina slovio kao naš najbolji hot-trubač i vođa jazz-orkestra Mladi Devilsi, koji je naslijedio od legendarnoga Marjana Marjanovića, te poslije postao poznat kao skladatelj naših najpopularnijih šlagera. Specijalist školske medicine dr. Stjepan Plavec neko je vrijeme s Borisom Sorokinom vodio big bend koji je nakon Drugoga svjetskog rata svirao u Hrvatskom glazbenom zavodu te potom u malom sastavu na plesnim večerima u nekad popularnom zagrebačkom „plesnjaku“ u ulici Breščenskoga, a nastupao je i s kvartetom na ranijim bledskim festivalima jazza. Do prestanka djelovanja bio je i aktivan saksofonist u Društvenom jazz orkestru Hrvatskoga glazbenog zavoda, a jedan je od osnivača tog orkestra bio i stomatolog dr. Ivan Sino Wagner. Dr. Boris Temmer, istaknuti tenor-saksofonist, nastupao je u big bendu i malom sastavu pijanista Mihajla Schwarza te u jazz-sastavima na festivalu jazza na Bledu. Njegov brat dr. Leo Temmer, alt-saksofonist i kontrabasist, bio je prije odlaska u SAD također član malih Schwarzovih sastava. Dr. Radovan Uchytil nastupao je godinama u trubačkim linijama naših big bendova. Doktori Nikica i Stipica Kalogjera te dr. Dražen Boić svoje su diplome zagrebačkog Medicinskog fakulteta proslavili isti dan, ali su se po važnim odlukama razlikovali od dosad spomenutih time što su napustili medicinu i potpuno se posvetili glazbi. Nikica je nekad svirao trombon u Plesnom orkestru Radija Zagreb, da bi potom u tom korpusu postao pijanist te se poslije prometnuo u jednog od korifeja naše zabavne glazbe.
Brat mu Stipica poslije će poći sličnim putem, ali ga ne bi nikako trebalo zaboraviti ni kao vrsna jazz-trubača u big bendu i u nonetu jednoga drugog istaknutog zagrebačkog liječnika, prvoga pijanista legendarnog Zagrebačkog jazz kvarteta te vođe vlastitoga jazz-noneta i aranžera dr. Zlatka Kružića, koji se ipak odlučio potpuno posvetiti medicini. U našem je jazzu možda ipak kao najzapaženiji liječnik koji se potpuno posvetio glazbi i jazzu ostao zabilježen saksofonist i multiinstrumentalist dr. Ozren Depolo. Bio je dugogodišnji član big benda Hrvatske radiotelevizije, član big benda Stanka Selaka te zapaženi solist u brojnim malim sastavima i naš predstavnik na brojnim međunarodnim jazz-festivalima.
Premda se u ovom tekstu spomenuta imena mogu smatrati već povijesnim, praksa se liječnika glazbenika u Hrvatskoj i dalje uspješno nastavlja. Na sceni sad djeluju neki mlađi liječnici džezisti, mahom oni koji ne napuštaju svoju temeljnu medicinsku djelatnost, ali istovremeno su aktivni i kao vrlo dobri i istaknuti jazz-glazbenici. Tu vrijedi spomenuti džezistički vrlo profilirana gitarista dr. Antona Glasnovića s nekoliko specijalizacija u medicini, koji je dosta dugo radio s vokalisticom Majom Savić, potom pijanista urologa, specijalista kliničke bolnice Sestara milosrdnica, nekadašnjeg člana zagrebačkoga trija mladih Jazz Fan – specijalizirana za swing i aktivna i u današnjim grupama takva stila – dr. Ante Reljića te onkologa harmonikaša i vrsnog trubača jazza dr. Josipa Graha, koji stilski nastavlja zagrebačku trubačku tradiciju Marijana Domića. Reljić i Grah snimali su zajedno u doktorskom Doc Kvintetu. A u zadnje vrijeme u sklopu zagrebačke bolnice za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, poznate nekad kao Zeleni brijeg, djeluje i sastav Jazz na Zvijezdi, odnosno Green Hill Boys, na čelu kojeg je specijalist infektolog, pijanist, trubač i aranžer prof. dr. Bruno Baršić. U tom orkestru uz njega sviraju dugogodišnji trombonist i član nekadašnjih big bendova psihijatar dr. Miljenko Sriča te nekadašnji član big benda gitara Aleksandra Bubanovića gitarist dr. Tomislav Maretić. Dr. Damir Homolak svira i danas u Društvenom jazz orkestru Hrvatskoga glazbenog zavoda.
Bilo je u povijesti hrvatskoga jazza još nekoliko liječnika, zapaženih glazbenika amatera, no nisu svi mogli biti spomenuti u jednom kratkom tekstu poput ovog.
Klikni za povratak